Miód i rodzaje miodów

Jakie właściwości ma miód akacjowy?

Miód akacjowy ze ze względu na swój delikatny słodki smak zyskał uznanie u najmłodszych konsumentów. Uwielbiają go dzieci ale i dorośli chętnie czerpią z jego walorów odżywczych i leczniczych. Jakie właściwości ma miód akacjowy?

Miód akacjowy należy do najsłodszych i najjaśniejszych miodów. W stanie płynnym ma barwę jasno słomkową, niekiedy może być nawet bezbarwny. Po skrystalizowaniu przybiera barwę białą lub kremowo-żółtą. Bardzo wolno krystalizuje z uwagi na dużą zawartość fruktozy. Miód akacjowy pozyskuje się w czasie kwitnienia akacji, od maja do czerwca.

Akacja, fot. Hans, pixabay.com, CC0

Jakie właściwości ma miód akacjowy?

Ze względu na dużą zawartość cukrów prostych, łatwo przyswajalnych przez organizm zaleca się stosowanie miodu akacjowego jako swoistej odżywki regeneracyjnej w stanach zwiększonej aktywności mózgu, a także przy zmęczeniu fizycznym i psychicznym. Miód akacjowy wykazuje działanie uspokajające i wzmacniające. Łagodzi objawy wyczerpania i znużenia organizmu, a także ułatwia zasypianie, dlatego często poleca się jego spożywanie osobom cierpiącym na bezsenność.

Miód akacjowy wykorzystuje się w leczeniu chorób układu pokarmowego, ponieważ reguluje trawienie i przemianę materii, zapobiega zaparciom, usprawnia pracę wątroby wspomagając jej detoksykację.

Miód akacjowy jest szczególnie bogaty we fruktozę tzw. cukier owocowy, dlatego zaleca się jego spożywanie i zastępowanie nim węglowodanów, które wchodzą w skład pożywienia osobom chorym na lekkie postacie cukrzycy.

Co prawda miód akacjowy ma niskie właściwości antybiotyczne, ale stosuje się go w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, przy przeziębieniach i kaszlu. Miód akacjowy może być z powodzeniem wykorzystywany w leczeniu ropnych zakażeń skóry wywoływanych przez gronkowce czy paciorkowce, w formie okładów przykładanych do rany.