Szerszenie azjatyckie
Ciekawostki,  Informacje pszczelarskie

Portal pszczelarski pszczoly.eu ostrzega: Szerszenie azjatyckie coraz bliżej Polski

Szerszenie azjatyckie to inwazyjne owady pochodzące z Azji. Są już zaledwie kilkaset kilometrów od granicy Polski, do której trafią najprawdopodobniej w ciągu najbliższych lat.

Wiemy, że szerszenie azjatyckie są niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i innych owadów, w tym pszczół. We Francji, w której owady te rozprzestrzeniły się niemal na całym obszarze kraju, zanotowano już przypadki śmiertelne od użądlenia szerszenia azjatyckiego. Już w tej chwili duże obawy mają francuscy pszczelarze, którzy stoją przed realnym problemem ochrony swoich uli przed szerszeniami azjatyckimi. Mamy bowiem coraz więcej doniesień o tym, że owady te potrafią w krótkim czasie wybić całe rodziny pszczele.

Skąd się wzięły szerszenie azjatyckie na Starym Kontynencie? Okazuje się, że przypłynęły na pokładzie statku handlowego. Najpierw, przed 15 laty, zaobserwowano je w południowo-zachodniej Francji. Obecnie żyją już w całej Francji a także w krajach ościennych. Według ustaleń badaczy, rozprzestrzeniają terytorium swojego występowania z prędkością około 100 kilometrów rocznie.

 

Opracowano na podstawie: www.pszczoly.eu oraz www.wikipedia.org

Możliwość komentowania Portal pszczelarski pszczoly.eu ostrzega: Szerszenie azjatyckie coraz bliżej Polski została wyłączona