miód
Właściwości lecznicze miodu

Miód na kaszel? Są dowody, że działa!

Miód na kaszel i przeziębienie to jedna ze starych, “babcinych” metod leczenia. Jak się okazuje, metoda ta, ma także podstawy naukowe.

Jak dowodzą Bohdan Kędzia i Elżbieta Hołderna-Kędzia, skuteczność stosowania miodu na dolegliwości związane z kaszlem potwierdzają badania naukowe.

Badania nad skutecznością miodu w napadach kaszlu nocnego u dzieci w wieku 2-18 lat przeprowadzili w warunkach szpitalnych I. Paul, J. Beiler oraz A. McMonagle. Wyniki ich badań pokazały, że  podawany chorym dzieciom przed snem miód (w zależności od wieku dzieci, w dawce od pół do dwóch łyżeczek) znacząco poprawił ich stan zdrowia nie tylko w porównaniu z grupą dzieci nieleczonych, ale był lepszy także w porównaniu z grupą dzieci leczoną syropem na kaszel (Dekstrometorfanem).

Miód okazuje się być więc lepszym lekarstwem na kaszel  wynikający z zakażeń górnych dróg oddechowym od popularnego leku na kaszel. Jednak miód – w odróżnieniu od Dekstrometorfanu – nie ma jednak żadnych przeciwwskazań ani skutków ubocznych (nie licząc niezwykle rzadkich przypadków alergii na produkty pszczele).

 

 

 

//Źródło:  Bohdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Leczenie chorób wewnętrznych ogólnie dostępnymi produktami pszczelimi w świetle badań klinicznych, Toruń 2008.