Ciekawostki,  Informacje pszczelarskie

Poznań wyróżniony w tegorocznej akcji “Gmina Przyjazna Pszczołom”

Poznań został jedną z dziesięciu gmin wyróżnionych w tym roku w akcji “Gmina Przyjazna Pszczołom” organizowanej już od kilku lat przez Zakłady Tłuszczowe “Kruszwica” S.A.

Poznań został wyróżniony za podjęte w 2019 roku działania na rzecz ochrony zapylaczy. Organizatorzy docenili władze Poznania, między innymi za prowadzenie akcji “Poznań dla pszczół”, w ramach której w Poznaniu powstają łąki kwietne i miododajne ogrody, na terenie których nie używa się szkodliwych dla zapylaczy środków ochrony roślin, czy prowadzenie pasiek miejskich. Doceniono również starania Poznania w kwestiach dotyczących edukacji mieszkańców na tematy związane z rolą pszczół i potrzebą ich ochrony. Do takich inicjatyw należała chociażby 26. edycja konkursu “Zielony Poznań”, która w roku 2019 odbyła się pod hasłem “Zieleń przyjazna pszczołom”.

W sumie do programu “Gmina Przyjazna Pszczołom” przystąpiła w tym roku rekordowa liczba 269 gmin. Wśród wyróżnionych dziesięciu gmin znalazły się – oprócz Poznania – Białystok, Elbląg, Pszczółki, Gostycyn, Legnica, Lubin, Szczaniec, Świeradów-Zdrój oraz Wołomin.

 

 


Źródła: https://pszczoly.eu/rekordowa-liczba-gmin-przyjaznych-pszczolom-pszczoly-eu/
https://epoznan.pl/news-news-100128-poznan_zostal_wyrozniony_za_dzialania_na_rzecz_ochrony_pszczol