Rzepak - rolnik
Informacje pszczelarskie

Organizacje rolnicze bronią ministra i atakują ekologów

Ekolodzy z Greenpeace’u złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego przy podejmowaniu decyzji zezwalających na stosowanie w rolnictwie groźnych dla pszczół pestycydów z grupy neonikotynoidów. W odpowiedzi organizacje rolnicze zaatakowały ekologów.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego uważają, że działania organizacji Greenpeace nie mają nic wspólnego z działaniem na rzecz ekologii. Uważają nawet, że zezwolenie na stosowanie zapraw z neonikotynoidami jest, z punktu widzenie ekologii rzeczą pozytywną, bowiem w rezultacie na pola uprawne trafi mniej pestycydów, gdyż stosowanie zapraw zmniejszy liczbę koniecznych oprysków w ciągu roku.

Organizacje rolnicze podkreślają także, że wciąż czekają na odpowiedź ze strony Greenpeace na listy otwarte, które zostały opublikowane ponad półtora roku temu, a także na zaproszenie do wspólnej dyskusji na temat sposobów skutecznej ochrony rzepaku w Polsce, przyjaznej dla środowiska i bezpiecznej dla pszczół. Zrzeszenia rolnicze zarzucają Greenpeace’owi, że ten nie jest zainteresowany rozwiązywaniem problemów dotyczących rolnictwa, a zamiast szukać rozwiązań wyłącznie zajmuje się atakowaniem przy pomocy mediów swoich adwersarzy.

 

 

——–
Źródło: https://www.agropolska.pl/uprawa/ochrona-roslin/ostra-odpowiedz-organizacji-rolniczych-na-dzialania-ekologow,255.html