Ukraina
Miód i rodzaje miodów

Ukraiński miód trafia do Polski tysiącami… ton

50 tysięcy ton miodu z Ukrainy trafiło do Polski i innych krajów UE w roku 2017. To trzykrotnie więcej niż produkują polscy pszczelarze, a jednocześnie około połowa rocznej produkcji miodu na Ukrainie.

Miód z Ukrainy jest importowany do Unii Europejskiej na potęgę. W zeszłym roku trafiło do krajów UE, głównie do Polski, Niemiec i Francji aż 50 tysięcy ton ukraińskiego miodu. Do Polski trafiło w roku ubiegłym 14 milionów ton miodu z Ukrainy. Dla porównania w Polsce w zeszłym roku wytworzono około 15 tysięcy ton miodu, czyli niemal dokładnie tyle samo, ile wyniósł import z Ukrainy.

Dlaczego w Polsce i Europie Zachodniej jest tak duży popyt na miód z Ukrainy? Odpowiedź jest prosta. Miód z Ukrainy jest kilka razy tańszy niż ten z Polski i innych krajów Europy Zachodniej. Szacunkowo – 1 kg miodu z Ukrainy kosztuje poniżej 10 zł za kilogram, a kilogram miodu wyprodukowanego w Polsce przez polskich pszczelarzy kosztuje około 30 zł.

Już dziś można oszacować, że w roku 2018 import ukraińskiego miodu do Unii Europejskiej nie będzie mniejszy. W tym roku już w zaledwie dwa tygodnie Ukraina wyczerpała wynegocjowane limity eksportowe miodu, ale miód z Ukrainy trafia cały czas do krajów unijnych w ramach normalnej sprzedaży. Na dokładne dane statystyczne dotyczące importu miodu z Ukrainy w roku 2018 będziemy musieli jednak poczekać do przyszłego roku.

 


Źródło: polskieradio.pl