Jama ustna
Właściwości lecznicze miodu

Miód a choroby jamy ustnej

Powszechnie znana jest skuteczność miodu i innych produktów pszczelich w chorobach układu sercowo – naczyniowego, osłabienia organizmu, schorzeniach wątroby czy chorobach górnych dróg oddechowych i przeziębieniach. Tematem dość mało znanym jest jednak skuteczność miodu w stomatologii. Ale co ciekawe, także skuteczność miodu w walce z chorobami jamy ustnej były obiektem dociekań badaczy.

Stosowanie miodu w stomatologii jest kwestią dość kontrowersyjną. Miód składa się bowiem głównie z cukrów, które to, jak doskonale wiemy, są odpowiedzialne za rozwój próchnicy zębów. Wyniki badań dotyczących wpływu miodu na próchnicę i inne choroby jamy ustnej nie są jednak tak jednoznaczne jakby się mogło wydawać. Część badaczy dowodzi wprawdzie, że spożywanie miodu przyspiesza rozwój próchnicy, niektórzy jednak dowodzą, że w niektórych przypadkach miód może odgrywać rolę terapeutyczną w ograniczeniu próchnicy zębów.

Nie ulega jednak wątpliwości, że miód – choćby ze względu na posiadane właściwości przeciwzapalne – może odgrywać istotną rolę w innych chorobach jamy ustnej. Badacze dowodzą chociażby, że stosowanie miodu może działać leczniczo w chorobach przyzębia.

Bogdan Kędzia i Elżbieta Hołderna-Kędzia dokonali zestawienia obecnej wiedzy naukowej na temat skuteczności miodu w chorobach przyzębia. Okazuje się, że miód może być skutecznym lekiem na tego typu dolegliwości jamy ustnej. Badacze powołują się na dwa niezależne od siebie badania nad skutecznością miodu w leczeniu zapalenia dziąseł.

W pierwszych przywołanych badaniach, przeprowadzonych przez Kadarja dowiedziono skuteczności terapii za pomocą ultrafonoforezy i miodu u chorych na przewlekłe zapalenie dziąseł. Wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że u chorych leczonych za pomocą ultrafonoforezy i miodu objawy ustępowały o wiele szybciej niż u chorych leczonych tylko za pomocą ultrafonotorezy, a u blisko 90% chorych leczonych miodem objawy ustąpiły całkowicie (w drugiej grupie takich osób było niecałe 40%).

Inne badania, także u chorych na zapalenie dziąseł, przeprowadziła English. W tych badaniach chorym podawano 3 razy dziennie miód o konsystencji gumy do żucia. To badanie wykazało, że ssanie lub żucie miodu zmniejszyło krwawienie dziąseł u prawie 34% chorych (w porównaniu z 21% osób, którzy dostawali do żucia podobną substancję, ale bez miodu). Zmniejszenie dolegliwości u osób żujących miód tłumaczyć należy przeciwdrobnoustrojowymi i przeciwzapalnymi właściwościami miodu.

 

 


Źródło: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia “Możliwości stosowania miodu w stomatologii”, w: Postępy Fitoterapii (http://www.czytelniamedyczna.pl/2653,mozliwosci-stosowania-miodu-w-stomatologii.html)